Następna panorama za...

szukasz...


Administrator Kategoria: Oleszyce
Opublikowano: 16 marzec 2014 Odsłony: 6096

 

Oleszyce od połowy XV w. stanowiły własność rycerskiej rodziny Ramszów. Właściciele Oleszyc ufundowali drewnianą kaplicę. Samodzielną placówkę utworzył w Oleszycach, 18 września 1458 r., bp Mikołaj Odrowąż Błażejewski wydzielając ją w r. 1458 z parafii w Lubaczowie. W r. 1497 na skutek najazdu Tatarów Oleszyce zostały zniszczone. Odnowienie uposażenia parafii i budowę nowego, murowanego kościoła dokonali Jan Ramsz wraz ze swą matką Heleną w r. 1517. Odnowienia parafii dokonał bp przemyski Andrzej Krzycki. Konsekracji nowego kościoła dokonał, 8 września 1530 r., bp przemyski Jan Karnkowski. W latach 1578 - 1589 kościół w rękach arian. Od r. 1589 kościół w rękach katolików. W owym czasie parafia obejmowała swoimi granicami: Borchów, Cewków, Dzików, Dachnów, Koziejówkę, Moszczanicę, Niemstów, Miłków, Rudę Mikołajewską, Płazów, Stare Sioło, Stare Oleszyce, Ułazów, Zapałów, Surmaczówkę, Zabiałę. Lata następne to rozwój kościoła i miejscowości. Od r. 1787 Oleszyce wraz z całym dekanatem lubaczowskim zostały włączone do Archidiecezji Lwowskiej. W r. 1901 na skutek pożaru kościół spłonął.

Kamień węgielny pod budowę nowego kościoła poświęcono 20 września 1903 r. Zbudowany w latach: 1903 - 1906, wg projektu Włodzimierza Podhoreckiego ze Lwowa, konsekrowany, 7 września 1907 r., przez Sługę Bożego abpa Józefa Bilczewskiego, neogotycki, trzynawowy z transeptem i prezbiterium. Znajdują się w nim, wykonane w alabastrze, renesansowe nagrobki fundatorów Jana i Heleny Ramszów. W latach: 1970 - 2000 gruntownie remontowany. *)

*) Diecezja Zamojsko-Lubaczowska

Giga panorama ma rozmiar 1,1 giga pikseli i jest jedną z największych w województwie podkarpackim. Do jej złożenia zostało wykożystane 95 zdjęć. Firma Bushman Panoramic dostarczyła specjalną głowicę panoramiczną  (Kalahari)  która została użyta do wykonania panoramy.

Zobacz GIGA Panoramę w nowym oknie link

 

Time-Laps z procesu fotografowania kościoła:

You are here:   HomePanoramy PowiatGmina OleszyceOleszyce - Kościół Parafialny - Giga panorama

Pogoda Lubaczów

Odwiedziło nas

Prawa autorskie

Kopiowanie zdjęć, panoram,

fragmentów zdjęć i panoram bez zgody autora zabronione.

admin@lubaczow360.pl